KONTAKTY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Tímto celosvětově srozumitelným, byť nepřesným názvem jsou označována zařízení pro dodatečnou úpravu vody v místě spotřeby. Tato zařízení jsou používána v mnoha odvětvích lidské činnosti a využívají k úpravě vody dlouhou řadu různých technologií - nejen filtrace. Pro stručnost se omezme pouze na vodní filtry používané pro získávání vysoce kvalitní pitné vody k vaření a k pití v domácnostech.
Pořízení tisíce litrů balené vody předpokládá vytěžení a zabalení 1.000 litrů vody výrobcem, přepravu více než jedné tuny zboží nejprve přepravcem a následně spotřebitelem a nakonec vyhození 1000 litrů obalů vyrobených z trvanlivých materiálů + jejich likvidaci.
Pořízení 1 000 litrů filtrované vody předpokládá výrobu a přepravu cca 0,08 až 1 kg (0,001 tuny) zařízení, které bude vyhozeno do odpadu po cca 8 letech používání.
Z toho vysvítá nesouměřitelnost ekologické škodlivosti, nákladovosti i technické složitosti obou nevodárenských postupů zásobování kvalitní vodou přímé spotřeby. Zatímco roznašeč kvalitní pramenité vody je zaměstnáním biblickým, konstruktéři vodních filtrů nalezli své řemeslo až ve dvacátém století. Vývoj úpravárenských technologií urychlily obě světové války a především rozpoznané dopady globální ekologické krize posledních desetiletí na kvalitu pitné vody.
Nejdůležitější podmínkou vysoké účinnosti VF je jejich nepřetěžování nadměrným průtokem vody. Numerická hodnota předepsaného průtoku vody v l/min by neměla být příliš vyšší než je objem náplní lože v litrech. Této podmínce nevyhovují bateriové filtry, které jsou zpravidla hydraulicky přetěžované o jeden řád.
Filtr by dále měl
Účinnost žádné filtrační vložky není neomezená. Otázka „jak mám poznat, že vložka je již vypotřebovaná?“ je tedy na místě. Je možné i správné vybavit VF odstraňující mj. i dusičnany soupravou na stanovení NO3-, přístroj dávkující chlorové preparáty soupravou na stanovení Cl2. Jenomže každou takovou pomůcku musí zákazník i zaplatit. Proto je někdy zcela dostačující - v případech, kdy se nejedná o zdravotní riziko - ponechat rozhodnutí na úsudku zákazníka, např. „vložku mechanického filtru vyměňte při poklesu průtoku“.
Zvláštním případem jsou filtrační vložky, plněné aktivním uhlím. Ty odstraňují široké spektrum těžkých kovů, organických a specifických organických látek, chlor, atd., atd. Představa kontroly zákazníkem je zcela iluzorní. Za 1 laboratorní stanovení jenom několika ukazatelů by často zaplatil více než za samotný filtr. Navíc lože aktivního uhlí nezachycuje všechny kontaminanty stejně dlouho. Jediným reálným řešením je velký objem sorpčních hmot ve filtrační vložce, vyměněné dávno před vyčerpáním její celkové kapacity. Např. kapacita 1 filtrační vložky Dionely FAM1 je - spočítáno podle vodárenských kritérií - 38 000 litrů. Výrobce však požaduje vyměnit ji za 2 roky používání. Za tu dobu však 4členná rodina přefiltruje necelých 6 000 litrů, tedy necelých 16% uvedené kapacity. Nevyužitý zbytek cca 84% je bezpečnostní rezervou, tak, aby ani při nejvyšší koncentraci těch „nejprůchodnějších“ kontaminanantů, což bývají karcinogenní THM, nedošlo ještě k jejich propouštění filtrem.
Minimum potřebných rozborů pitné vody neznámého složení:
Bakterie: escherichia coli, enterokoky, koliformní bakt., počty kolonií při 22°C, totéž při 36°C
Fyzika a chemie: „tvrdost“(Ca+Mg), KNK4,5, pH, CHSKMn, dusičnany-NO-3, konduktivita, železo-Fe, mangan-Mn.
Pozor: rozbor až po nejméně 14denním odběru z nové studně, kdy už čerpáme vodu ustálené kvality! U starší studně musí předcházet vyčištění odbornou firmou a pak rovněž alespoň 14 denní provoz.
Pro bakteriologický rozbor je nutno použít sterilní lahvičky, které vám dodá firma, u které si rozbor necháte provést, pro fyzikální a chemický rozbor stačí dobře vypláchnuté PET lahve.
Poznámky: