Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. 

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

AmiNet s.r.o.
696 71 Blatnice pod Sv. Antonínkem 119
tel: +420 605 271 393
napište nám

ZBOŽÍ V AKCI

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


18. 10. 2017 | Výživové doplňky

Minerály

Takové prvky, jako jsou sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, jsou přítomny ve velkém množství, ale v těle najdeme i stopové prvky, které jsou nutné pouze ve velmi malých množstvích, např. mangan, křemík, zinek, měď, selen... 
Organické minerály a stopové prvky plní v našem těle velmi důležitou roli. Spojují se s bílkovinami, mastnými kyselinami a vitamíny. Minerály a stopové prvky jsou důležité a nejsou zaměnitelné. Naše tělo si je neumí samo vyrobit, proto je musí přijímat z potravy.
 

Základ k obnově buněk

Tyto minerální látky musí mít naše tělo vždy k dispozici. Staré buňky těla umírají a neustále dochází k jejich obnově.

 

Buňka je základní jednotkou života. Jsou to nejmenší jednotky těla a mohou provádět všechny operace nutné pro zachování života: pro dýchání, pohyb, trávení i reprodukci.

 

Pravidelná obnova buněk je přitom důležitým předpokladem pro dlouhověkost a vitalitu člověka. Přibližně za 7 - 10 dnů se nám obnoví kůže a sliznice, za každých sto dnů dostaneme nové krvinky a po deseti až dvanácti měsících budou obnoveny naše kosti. Během sedmi let se tak obnoví všechny buňky, ovšem s výjimkou buněk mozkových. To vše se děje bez našeho vědomí a také bez našeho přispění.

 

Pro podporu buněčných pochodů lze sestavit ideální složení živin potřebných pro zdraví: Je to přibližně 16 vitamínů, 12 aminokyselin, 3 esenciální nenasycené mastné kyseliny a přibližně 60 - 70 rostlinných minerálů a stopových prvků.

 

Všechny jsou spojovány v celek – v nepřeberném množství tvarů a struktur, seřazují stejné komponenty originálními způsoby. Čtyři z minerálů jsou tzv. prvotní látky - uhlík, kyslík, vodík a dusík - tvoří 96 procent našeho těla a byly transformovány do bílkovin a tuků. Další minerály a stopové prvky tvoří zbývající 4 procenta těchto rostlinných celků a to vše se drží celý život v pohybu.

 

Funkce minerálů v těle a koloběh přírodou

Minerály regulují vodní hospodářství těla, jeho acidobazickou rovnováhu a metabolismus, funkci nervů a svalů, například v rámci kardiovaskulárního systému. Minerály pomáhají při trávení potravy a jejího transportu do buněk.

 

V přírodě se minerály neustále recyklují, nikdy se neztratí, dostanou se do půdy a tam tvoří společně s bakteriemi, řasami a houbami součást „půdních organizmů“. Poté jsou minerály „nasávány“ do rostlin, sloužících posléze zvířatům a také člověku k obživě.

 

Nejsme ovšem stvořeni tak, že bychom mohli jíst drcený kámen..., nýbrž jsme odkázáni na to, až se kámen „promění“ v chleba!

 

Pokud nejsou porušeny ekosystémy, pak by měly být všechny potřebné minerály a stopové prvky obsaženy v obilovinách, zelenině a ovoci. Jenže takový ideální stav dnes neexistuje, a to již po celou řadu let. A je to dokonce známý fakt. V odborné literatuře můžeme číst o tom, jak je půda za posledních sto let vyčerpána. Tzv. Earth Summit zpráva popisuje alarmující ztrátu minerálních látek ve vrstvě humusu.

 

Důvody nedostatku minerálů v půdě

Ekologové již dlouhou dobu ukazují na kritické faktory, které mají vliv na nedostatek minerálů v půdě:

  • Kyselý déšť odvádí z půdy minerály.
  • Intenzivní pěstování plodin snižuje obsah minerálních látek v půdě.
  • Jsou používána chemická hnojiva a pesticidy.
  • Pěstujeme rychle rostoucí hybridní a GM plodiny.
  • Přepravujeme a skladujeme sklizenou zeleninu v nedozrálé formě.
  • Jen asi 3 - 4 minerály jsou vráceny do půdy ve formě umělých hnojiv - dusík, fosfor, draslík.

 

Potrava s nedostatkem minerálů má následky

Současný způsob života nás nutí nakupovat ovoce a zeleninu v supermarketu... A tehdy je velká pravděpodobnost, že přijímáme potravu se sníženým množstvím minerálů.

 

Většina degenerativních onemocnění, rakovina, osteoporóza, kardiovaskulární choroby, alergie, ledvinové a žlučové kameny i samotný proces stárnutí - má souvislost s nedostatkem minerálních látek.

 

Je tedy jasný fakt, že potřebujeme více živin než naši předkové, kteří nežili tak hekticky a pod takovým tlakem a nepřijímali vyčerpané potraviny.

 

Úloha potravních doplňků

Proto se zabýváme potravními doplňky, je to vlastně pro dnešní dobu nutná součást životosprávy. Potřebujeme dodávat minerály, vitamíny, stopové prvky. Potřebujeme bojovat s kyselým prostředím, s narůstajícími volnými kyslíkovými radikály, s chudokrevností, s odvápněním kostí, s hormonálními poruchami, s oslabeným imunitním systémem a se stresem.

 

Autor: MUDr. Pavel Šácha

Zdroj: www.celostnimedicina.cz