Nákupní košík
0zboží v hodnotě
Zobrazit

Bylinky

Ženšen - tisíciletý zázrak čínských císařů
04.02.2015
Ženšen pravý (latinky Panax ginseng, česky všehoj ženšenovitý) je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Léčivá droga, která se z něj získává, je známá pod označením asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen. Někdy uváděný ženšen sibiřský není ženšen v pravém slova smyslu, je to zcela jiná léčivá rostlina se jménem Eleuterococcus.Skořice – přírodní bojovník s nadváhou i s cukrovkou
16.10.2013
Skořice pochází z kůry stále zeleného stromu. Tato kůra se sklízí nejen za účelem výroby koření, ale výborná je i do bylinkových čajů.
Skořice proto dokáže víc než jenom okořenit váš toast nebo oblíbený koláč. Toto koření má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví a v ideálním případě by mohlo být používané každý den. Skořice je již po několik tisíciletí používána k léčbě čehokoliv - přes poruchy trávení po bakteriální infekce, také normalizuje krevní tlak a pomáhá snižovat váhu.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)
16.10.2014
Kotvičník je plazivá, zprvu velmi nenápadná každoroční jednoletá rostlina pocházející z asijské oblasti. Překvapivých a pohodlných výnosů dosáhnete pěstováním kotvičníku na nepoužívaném dlažbovém chodníku.Divizna
17.06.2013
Vochomůrka s Křemílkem, co bydleli v pařezové chaloupce kdesi kdysi ve večerníčku, nalezli na cestě semínko. Křemílek sebejistě tvrdil, že to bude určitě fiala, a proto ho zasadili do země a dali na něj Křemílkovu čepičku, Sluníčko jim dalo paprsek a potom mu zpívali: "Vstávej semínko, ho-la-la, bude z tebe fi-a-la, vstávej semínko, ho-la-lááá… bude z tebe fí-áá-láá!" Semínko tedy začalo rychle růst a růst a růst… a čepičku jim vzalo nahoru, ale než jim ji vrátilo, tak je povýšeně (jak jinak při té výšce…) poučilo, že není fiala, ale Verbaskum.


Kopřiva
30.05.2013
Nejznámější léčivá rostlina u nás se stala proslulou hlavně tím, že je nepřehlédnutelná. Přehlédnutí obratem trestá a při doteku svého středně tuhého a v ráně se lámajícího ochlupení do vás vloží patrně zcela nepatrnou, ale zároveň značně jednoznačně patrnou dávku dusíkaté bezpečné jedovaté složky spouštějící histaminovou reakci za nadšeného svědění a tvorby rudých pupenců. 


Anýz vonný (Pimpinella anisum)
21.03.2013
Tato jednoletá bylina dorůstá do výšky 30 - 60 cm. Charakteristická je třemi rozdílnými tvary listů; spodní jsou jednoduché, srdčitě okrouhlé a zubaté, prostřední jsou jednoduše zpeřené a horní trojčetně peřenosečné. Její bílé květy jsou uspořádané v okolíku se 7 až 15 paprsky. Plod anýzu je štětinatě brvitý, obsahuje ve velké míře silici anetol a vedle něj i tuky, bílkoviny a cukry.


Pampeliška
09.05.2013
Pampeliška je náš oblíbený plevel na zahrádkách, jehož nádherně žlutá barva květů přivádí do vytržení ženy, děti, zahradníky, králíky a včely.Koriandr setý – Coriandrum sativum
21.03.2013
Koriandr setý (Coriandrum sativum) je prastará léčivá bylinka, kterou znali a používali již staří Egypťané. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon. Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží. Je to jednoletá bylina s přímým rozvětveným stonkem a střídavými hluboce členěnými listy, která je nenáročná na pěstování. Listy má členěné, lichozpeřené, šířící nepříjemný pach. Na vrcholu stonku se tyčí malý narůžovělý květ, jehož dvounažky slouží jako koření.

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)
21.03.2013
Rozmarýna lékařská je stále zelený bohatě rozvětvený hustý keř s voňavými listy poskytuje mimořádně aromatické a oblíbené středomořské koření. Patří do čeledí Lamiaceae. Rozmarýna se rozvětvuje a může dosáhnout výšky až 1 metr. Má čárkovité, jehlicovité, nahoře lysé, zespod chlupaté listy. Květy rostou v lichoklasu v úžlabí a na konci větví. Stonky jsou husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící se šedavou kůrou.

Kustovnice čínská je zdravé ovoce, které vám zachutná
15.03.2013
Víte, které ovoce je prý nejzdravější na světě? Jde o kustovnici čínskou, která obsahuje spoustu vitamínů, stopových prvků a dalších látek. Zajímá vás, jak vlastně kustovnice vypadá, jak chutná a co všechno se z ní dá připravit? Přečtěte si náš článek o ovoci, které by nemělo chybět v jídelníčku lidí trpících vysokým krevním tlakem, alergiemi nebo kožními nemocemi.


Máta peprná (Mentha piperita)
21.03.2013

Máta peprná patří mezi nejznámější léčivky. Pěstuje se téměř po celém světě. Její příbuzné jsou máta dlouholistá a máta vodní. Je to mrazuvzdorná byllinná trvalka. Dorůstá do výšky osmdesát centimetrů a neomezeně se rozrůstá všude kolem. Malé světle nachové listy vyrůstají v létě v koncových oválných květenstvích. Aromatické listy mají zelenou barvu s tmavohnědým nádechem a mají výraznou peprmintovou chuť a vůni. Květy chutnají jako peprmintový bonbon.

Korálovec ježatý
28.02.2013
Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Díky svému charakteristickému tvaru se v angličtině se nazývá hřívou lva, v čínštině či němčině hlavou opice.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
21.02.2013
Divizna velkokvětá patří do čeledi krtničkovitých - Scrophulariacea. Je to velmi nápadná, dvouletá statná bylina, dorůstající výšky až dvou metrů. V prvním roce vyrůstá růžice plstnatých listů, která na podzim odumírá. V dalším roce vyráží lodyha se zlatě žlutými květy, vytvářejícími bohatý hrozen. Má květní korunu s přirostlými tyčinkami, charakteristického pachu po medu, nasládlé, slizovité chuti. Koruna je souměrná, kulovitá, žlutá, trubka je krátká, lem je s pěti nestejnými cípy (dva horní nejmenší, spodní, prostřední největší).
Zázvor na talíři i v lékárničce
21.02.2013
Zázvor je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni i lékem proti chřipce a žaludečním nevolnostem. Odkud se tato jedinečná rostlina vzala a jaké jsou její účinky? Nechte se inspirovat článkem o malém hnědém kořenu, který v sobě ukrývá zdraví i jedinečnou chuť.

Bazalka pravá
21.02.2013
Bazalka pravá je bylina dorůstající výšky 30 až 50 centimetrů. Je to aromatická rostlina pocházející nejspíše z jižní Asie, i když to nebylo spolehlivě potvrzeno. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Její lodyha je čtyřhranná a vzpřímená. Listy mají vstřícné uspořádání, ty spodní jsou větší s pilovitým okrajem. V horní části přecházejí listy v tzv. listeny. Lodyha této byliny je zakončena drobnými kvítky, nejčastěji bílé barvy. Plody jsou tvrdky černohnědé barvy. Bazalka patří mezi hojně pěstované byliny.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
21.02.2013
Meduňka lékařská patří mezi rostliny označované jako trvalky. Dorůstá do výše až 70 cm. Její lodyha je čtyřhranná, větvená, vroubená hustými listy. Má kořeny charakterizované jako plazivé, žilkované listy a světle růžové nebo bílé květy. Daří se jí v polostínu a v plném slunci. Pochází z východního Středozemí, ale od dávných dob se pěstuje jako léčivá rostlina i ve střední Evropě. Pro potřeby farmaceutického, potravinářského i kosmetického průmyslu se pěstuje v polních kulturách.
Celer (Miřík celer)
19.02.2013
Celer, přesněji nazývaný miřík celer je dvouletá bylina, která může dosáhnout výšky až 90 cm. Má lesklou, přímou lodyhu a vřetenovitý kořen. Listy jsou ostře zubaté, lichozpeřené, aromatické. Miřík celer se pěstuje hlavně pro svou bulvu. Nicméně se také sbírají listy. Důležité je, že existuje několik druhů celeru. Je to hlavně celer řapíkatý, z kterého se sbírají listy a celer hlíznatý, z kterého se dají zpracovat jak listy, tak i podzemní část, zmíněná bulva.


Lípa srdčitá (Tilia cordata)
21.02.2013
Lípa srdčitá (Tilia cordata) je náš národní strom. Má velkou tradici a je obestřen až mystickou historií. Mezi její lidové názvy patří například lipka. Stromy 15 - 20 metrů vysoké košatou korunou, domovem na evropském kontinentu. Listy mají dlouze řapíkaté. Lípa srdčitá má listy nesouměrně okrouhle srdčité, na líci tmavě zelené, zespodu šedozelené, v úžlabí žilek chlupaté. Velkolistá lípa má listy větší, o trochu tmavší na líci a bledě zelené na spodku. Z úžlabí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství (vijany) s velkým blanitým, zelenožlutým, jazykovitým listenem.
Hřebíček
12.02.2013
Hřebíček je plný protikladů i protizáporů. Získal jméno po trochu atypicky obézním malém hřebíku 15×2,8, kterému je toto jižní koření podobné, jako kdyby mu z oka vypadlo. No, nebudu se rozšiřovat nad problémem lidového rčení, z kteréhože oka, to by bylo na dlouhé lokte. Ostatně rozšiřovat jsem nemyslel tak úplně vážně, protože jsem právě v procesu hubnutí, a dlouhé lokte jsou také zavádějící, protože ty u nás má jen NĚKDO, tedy hlavně ti, kteří nemají prázdné kapsy a mají velké oči, ale plebejci je mají výrazně kratší, prázdnější a menší - lokty, kapsy i oči (oči od neustálého přimhuřování nad činy oněch s dlouhými lokty a naditými kapsami; kupodivu ne od míření, které by dlouhé lokty rychle zkrátilo...). To záleží prostě na tom, jak použijeme hřebíček i hlavičku...
Bylinky z pralesa - Vilcacora
08.02.2013
Pralesy nám nabízí širokou plejádu bylinek, kterými si můžeme výrazně zlepšit svůj zdravotní stav, mojí nejoblíbenější tamější léčivkou je vilcacora. Vilcacora je liánovitá rostlina z Amazonie, dosahující délky až třiceti metrů. Na úponu svých listů má dva zahnuté trny, které připomínají kočičí drápy. Droga se získává z vnitřní kúry nebo kořenů této rostliny a je také známá pod názvem cat’s claw, španělsky uňa de gato, tj. kočičí dráp

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
19.02.2013
Tato rostlina zvaná též lidově baldrián nebo kočičí kořen je rozšířena v celém mírném pásu severní polokoule. Při detailnějším pohledu bychom zjistili, že se jedná o skupinu několika blízce příbuzných podruhů, které jsou všechny vhodné pro sběr rostlinné drogy. Sbírají se oddenky s kořeny bez nadzemních částí a získané výhradně z kultur. Hlavní účinnou látkou jsou silice, které obsahují řadu účinných komponentů a dodávají této rostlinné droze charakteristický zápach. Mezi další účinné látky obsažené v Kozlíku lékařském patří alkaloidy, třísloviny a tzv. valepotriáty a mnoho, mnoho dalších. Nejvíce známý a důležitý je její zklidňující účinek, který je využíván již po staletí.
Měsíček
12.02.2013
Staré přísloví říká: "Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni." Já si myslím, že před měsíčkem by se patřilo obojí. Měsíček je jedna z kytek s velkým K, kterou moderní lidstvo zatím neumělo docenit. Jeho stimulace místních hojivých procesů a imunity je až neuvěřitelná. A proto se mu zřejmě z konkurenčních příčin nedostává patřičné pozornosti.
Vřes obecný (Calluna vulgaris)
07.02.2013
Vřes se lidově považuje za symbol vzpomínek a mnoha bylinkářům připomíná v době zimy uplynulou sezonu. Vřes byl mimořádně oblíbený u starých Slovanů, osmý měsíc, kdy kvetl dostal podle něho pojmenování „ vreseň „. Ženy nosily kytičku vřesu za pasem jako ochranu před zlými silami a kousek větvičky si vplétaly do svatebního myrtového věnečku, aby manželství bylo šťastné. Zvláštní tvarová krása vřesu, jeho fialovorůžové zvonečky květů, které mají v oblibě včely a pěkné tvary metlovitě rozkvetlé lodyhy, jsou hodné obdivu. Tato keříčková bylina se dokáže v některých místech tak množit, že vytváří nádherné, zdaleka viditelné barevné skvrny – vřešoviště.
Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
07.02.2013
Chmel otáčivý je ovíjivá dvojdomá rostlina z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Je to pravotočivá liána, bylina se vstřícnými listy, pětičetnými, které jsou na bázi srdčité, na povrchu drsné. Kvete v červenci, je dvoudomý. Plody jsou drobné žlutozelené nažky, pokryté pohárkovými žlázkami, které vylučují charakteristicky páchnoucí silice a třísloviny, dodávající chuť rostlině a pivu, které se z něj vyrábí. Chmel roste především na vlhčích místech – křoviny, lužní lesy, okolí potoků a řek, často zde vytváří hustý porost. České jméno chmel je velmi starobylé, podobně zní i v jiných slovanských jazycích.
Mučenka
07.02.2013
PASSIFLORA INCARNATA je nepostradatelný pomocník při všech formách psychického vyčerpání. Jde o pasifloru tropickou popínavou rostlinu pocházející z jižních států Severní Ameriky a je rozšířena od Floridy po Mexiko stejně jako na Antilách a Bermudách.
Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný
31.01.2013
NEJLEPŠÍ PREVENCE MOZKOVÝCH PŘÍHOD A INFARKTU. Jinan dvoulaločný je dvoudomý strom, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jestliže je vysazen samičí a samčí strom blízko sebe, na podzim se objeví semena s vůní připomínající žluklé máslo. Potíž je v tom, že pohlaví stromu lze bezpečně určit až po několika desetiletích, kdy jinan poprvé kvete...
Serenoa repens (serenoa plazivá, též Sabal serulata nebo Saw palmetto)
06.02.2013

Serenoa repens je malá palma s tmavými, červeno-černými plody v podobě bobulí rostoucí na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky. Má široké vějířovité listy a její tmavě červené plody jsou chráněny tlustým lupenem na malém stonku, připevněném ke kmenu. Kvete od prosince do března a plodí nachově červené plody od dubna do října. Palma je velmi odolná proti ohni.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.)
06.02.2013
Lidově se též nazývá celík zlatobýl, svalník, zlatobejl, celník. Patří do čeledi hvězdnicovité (Astraceae). Tuto bylinu už jako léčivou používali staří Germáni, kteří si ji velmi cenili. Je to vytrvalá bylina s chlupatou, asi 100 cm vysokou lodyhou. Žluté květy jsou sestavené v hroznu. Vyskytuje se u nás už ne příliš často na keřnatých stráních, slunných svazích, suchých skalách, na pasekách a ve světlých lesích a křovinách.

Třapatka nachová
31.01.2013
Třapatka (Echinacea purpurea) se svou krásou řadí mezi nejdekorativnější rostliny. Nad záhonem rozkvetlých třapatek se musí každý zastavit a zamyslet se nad krásou přírody, která nás obklopuje. Třapatka byla tradiční léčivou rostlinou severoamerických Indiánů. Při jakýchkoli bolestech žvýkali její kořen, listy přikládali na rány a šťávou léčili místo po uštknutí hadem. K nám se třapatka dostala až v 17. století. Ve volné přírodě nezdomácněla, pěstuje se jen v zahradách a parcích. Výzkumy se totiž zjistilo, že Indiáni ji používali úplně správně...
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)
31.01.2013
Rozchodnice růžová je vytrvalá horská rostlina, ale dá se dobře pěstovat i na jiném území. Druhové jméno "roseum" je odvozeno od příjemné vůně květu růže, kterou kořen vydává po rozemnutí. U nás je rozchodnice růžová vzácnou a tudíž chráněnou rostlinou. Je jediným adaptogenem, který u nás roste volně. Používaná část je oddenek, z něhož se připravuje tekutý nebo suchý extrakt.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
31.01.2013
Ostropestřec pochází ze Středomoří, u nás se ve volné přírodě téměř nevyskytuje. Od dob Ježíše Krista se ostropestřec kvůli své trnitosti spojuje s historií ukřižování. Nazývá se proto „Kristova koruna“, ale pro bílé pruhy na listech také „mariánský bodlák“. Občas ho vídáme na zahrádkách jako velmi dekorativní fialově kvetoucí bodlák. Drogou jsou listy a hlavně semena. Můžeme je běžně zakoupit v prodejnách zdravé výživy, bylinkářstvích či lékárnách...
Tymián
09.01.2013
Mateřídoušku, dříve velmi častou na pastvinách a polosuchých chudších půdách, můžeme v našem státě už jen pouze obdivovat, protože je chráněná a vzhledem k náročnosti na čistotu prostředí a v konkurenci ostatních rostlin už docela vzácná. A proto nám Bůh Příroda nadělil náhradu.
Bylinky podporující plodnost
03.12.2012
Bylinky se používají k léčebným účelům už tisíce let. Do nedávna byly prakticky jedinou metodou léčení (do 30. let minulého století se většina léků vyráběla výhradně z přírodních zdrojů). Zatímco v jiných kulturách bylinky stále patří nebo dokonce jsou základem léčby, jak je to například v tradiční čínské medicíně, u nás mají nálepku alternativní medicíny, tudíž nevěrohodné. Co se týče plodnosti a ženských potíží vůbec, tak bylinky jsou schopny upravit hormonální hladinu v těle, prokrvit, posílit a stimulovat dělohu a ostatní ženské orgány...
Bylinky a spaní
03.12.2012
Nespavost představuje významný fenomén našeho věku. Řada pacientů užívá dlouhodobě klasické chemické léky ze skupiny hypnotik. Tyto léky vedou při dlouhodobém užívání k vytvoření návyku a navíc mají celou řadu nežádoucích účinků. Přitom stačí tak málo - vyzkoušet přírodní přípravky na podporu spánku, které se obvykle skládají z různých výtažků z léčivých rostlin...
Borůvka
03.12.2012
Když kleknete či usednete na paseku v létě nebo na horách až do příchodu sněhu, do různě nízkých keříčků od podkolení po podbřiší a obdržíte fialové fleky na oděvu, pokožce a puse, tak zřejmě sedíte v borůvčí a cpete se borůvkami, nejzdravějšími to plody zbytků naší přírody. Zkrmovati je budete nejméně do prvního pořádného štípance od hlídkujícího komára, ováda, milenky, majitele, příslušníka nebo do bolestí v kříži v souvislosti s dlouhodobým předklonem...
Vlašské ořechy
16.11.2012
Ořešák královský (Juglans regia) se dožívá až stovky let. Dorůstá výšky asi 20 metrů. Plodem je nepravá peckovice s jádrem. Jádro, tzv. Vlašský ořech, je výtečná pochoutka s léčivými vlastnostmi. V evropské medicíně patří k drogám kromě jader rovněž list a oplodí. Listy se sbírají v červnu, slupky a nezralé plody v červenci a srpnu a zralé plody během září...
Rakytník řešetlákový: utajená vitaminová bomba
13.11.2012
Snažíte se zvýšit odolnost svého organismu pomocí běžně prodávaných, uměle vyrobených, „průmyslových“ vitaminů a minerálů? Připadá vám, že zásobit tělo přírodními vitaminy a zdraví prospěšnými látkami je podmíněno konzumací kilogramů ovoce a zeleniny? Objevte s námi účinky rakytníku řešetlákového, jehož plody jsou přirozeným koncentrátem řady nejdůležitějších vitaminů...
Šípek
09.11.2012
Skromná bojovná rostlina tvořící neproniknutelné křoví zachycující a drásající svými až přes centimetr dlouhými trny podobnými zubům šelmy každého sem vstoupivšího nešťastníka domnívajícího se, že sbíráním plodu šípku zbohatne. Skromnost není v až čtyřmetrovém vzrůstu, ale ve stanovištích, obvykle chudých na živiny i vláhu...
Acai (Euterpe oleraceae)
09.11.2012
Acai je štíhlá palma, která dorůstá do výšky 15 až 25 m. Plody jsou velké 1 - 2 cm v průměru, rostoucí v trsech. Patří do rodu Euterpe, který obdržel jméno po múze z řecké mytologie...
Elixír věčného mládí - hlíva ústřičná
06.11.2012
Zázraků v přírodě je bezpočet, jen se na ně zadívat a pak je využít. Platí to také o hlívě ústřičné. Tato dřevokazná houba byla donedávna považována jen za jakousi lahůdku, ale lékařské výzkumy ukázaly, že v ní je ještě něco mnohem vzácnějšího: má nesmírně hojivé účinky. Hlíva ústřičná, jejíž pozitivní účinky na zdraví znali již před staletími Číňané, se začala koncem minulého století objevovat i na našich prostřených stolech...
Že kořeněné jídlo je nezdravé?! Význam bylinek a koření pro naše zdraví
06.11.2012
Konzumujete kořeněné jídlo a potom vás pálí žáha nebo máte zažívací potíže? Mohu vás ujistit, na vině určitě není koření. Přesně naopak!...
Pohanka (fagopyrum esculentum moench)
06.11.2012
Pohanka nepatří mezi typické obiloviny, je řazena mezi rostliny rdesnovité. Důvodem toho, proč je k obilovinám řazena, je to, že její semena jsou moučnatá a používají se k výrobě mouky...
Všechno je na něco, česnek je na všechno
06.11.2012
Česnekové kapky pohledem bylinářky paní Barbary Dlouhé Působení léčiv: - léky syntetické působí vždy cíleně na určitý problém, a to bez ohledu na dosažený výsledek. V praxi to znamená, že třeba léky snižující krevní tlak jej snižují až do úplného snížení, bez ohledu na to, zda je krevní tlak ve výši slučitelném se životem...
Chanca Piedra - drtič kamenů...
06.11.2012
Je to nenápadná bylina z čeledi pryšcovitých, vyskytující se v tropických oblastech celého světa. Divoce roste v Indii, jihovýchodní Asii, tropické Africe a Americe. Původně pravděpodobně pochází z deštných pralesů kolem Amazonky...
06.11.2012
Přírodní chemické látky, vyskytující se v koření kurkumy a černého pepře, prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu. K tomuto závěru došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center...
Silné léčivé vlastnosti 5 běžných koření v domácnosti
06.11.2012
Je s podivem, že lidé utrácejí milardy dolarů za žalostně neefektivní a dokonce škodlivé léky, když jejich vlastní regál s kořením obsahuje tolik léčivé přírodní síly...
Heřmánek
06.11.2012
Heřmánek je laskavá kytička a oblíbený obilný plevel, který patří mezi klasiku kořenářských bab a který se pěstoval na zahrádce snad každé katovny, kláštera a tak vůbec, jak to bylo už ve středověku obvyklé. Středověkem je, stanoveno kýmsi stanoveným na hlavním stanovišti, nejasné období hned za starověkem a před novověkem, nebo nedej bože moderním věkem...
Rybíz černý (Ribes nigrum)
06.11.2012
Rybíz černý je aromatický keř z čeledi meruzalkovitých (Grossulariaceae). Někdy je řazen do čeledi do čeledi lomikámenovitých (Saxifragaceae). Je to až dva metry vysoký, nepříjemně páchnoucí keř. Větvičky jsou chlupaté a mají světlou kůru....
Jahodník obecný (Fragaria vesca)
06.11.2012
Jahodník obecný patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je to vytrvalá bylina s šikmým a hnědě zbarveným oddenkem, z kterého vyrůstá přízemní listová růžice. Listy jsou řapíkaté a trojlaločnaté. Plody, jahody, jsou drobné žlutohnědé nažky sedící na zdužnatělém květním lůžku...
Jitrocel
06.11.2012
Ptá se zahrádkář přes plot podezřelého bylinkáře, proč zahrnuje manželku do kompostu z jitrocelového listu. Ten mu odborně sdělí, že jitrocel vyléčí každou ránu, jakkoliv by byla stará. A protože jeho stará už má ránu, a zvláště po ránu, tak se jí snaží pomoci...
Aloe Vera
06.11.2012
Aloe Vera patří do čeledi Liliovité - Liliaceae. Botanicky patří mezi sukulenty. Je 50 - 80 cm vysoký, listy v růžici silně dužnaté, až 50 cm dlouhé, světle zelené až  šedozelené, pokryté bílými skvrnkami. Původem pochází ze Severní Afriky, odkud byl převezen Maury do Španělska. První zmínky o jejím použití lze nalézt už v Novém zákoně, v současnosti se i u nás pěstuje jako pokojová rostlina.
Chvála brambor
10.10.2012
Brambory představují běžnou složku ve stravě většiny Evropanů, avšak někdy je jejich význam ve výživě přehlížen. Mezi pokrmy připravenými z brambor existují velké rozdíly v jejich nutriční hodnotě v závislosti na způsobu přípravy, což do značné míry ovlivňuje, jak jsou brambory jako potravina vnímány spotřebiteli...
Alfalfa (tolice vojtěška)
10.10.2012
Tolice vojtěška (Medicago sativa) patří do čeledi bobovitých. Je to vytrvalá bylina s přímými lodyhami a má trojčetné, krátce řapíkaté listy. Květy jsou drobné a motýlovitého tvaru. K jejím lidovým názvům patří vojtěška, lucinka či lucerka...
Léčba zázračnou sílou česneku
10.10.2012

Když máte chřipku, infekcí nebo jste jednoduše nemocný, tak vám doktoři obvykle předepíší antibiotika. My všichni ale víme, jak nebezpečná můžou být antibiotika. Ale co kdyby jste mohli najít lék na tyto nemoci v přírodě, přičemž byste nemuseli trpět vedlejšími účinky antibiotik, jako je pocit nevolnosti, bolesti žaludku, možné halucinace a ohavný útok na přátelskou flóru, která žije ve vašich vnitřnostech?

Pupalka
10.10.2012
Tahle kytka má asi v rodném listu EU napsáno 1614, kdy ji údajně do Evropy dovezli mořeplavci ze severní Ameriky jako zeleninu. Poměrně brzy se rozšířila po západních zemích a zplaněla, takže ji je možno nalézt ve vlhčích lokalitách kolem říčních toků...
Brusinka
11.10.2012
V kyselých řídkých lesích a na pasekách lze nalézt brusinku, která je velmi podobná borůvce, ale s červenými plody. Lidé právě její plody využívají v kompotech, protože v této úpravě jsou mnohem chutnější než syrové. Pro zvláštní nahořklou chuť se v gurmánství využívají zejména jako příloha k divočině. Nalezneme je ale jako doplněk i u svíčkové a dalších chutných jídel.
03.10.2012
Turan kanadský (Conyza canadensis) patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pochází původem ze severní Ameriky. Turan je indiánská léčivka, v Evropě málo známá a přes poměrně velké rozšíření málo užívaná. Starý indiánský kmen připravoval z této byliny náplast (kašovitý obklad) na pohmožděné, zanícené, oteklé a jinak bolestivé koleno...
Dub - léčivý strom
03.10.2012
 Léčivá rostlina dub je nepřehlédnutelným fragmentem nejen naší přírody - a díky za něj. Jeho vlastnosti jsou po všech stránkách člověkem neobyčejně využitelné. Je dodavatelem cenného voděodolného tvrdého dřeva s ušlechtilou texturou vhodného nejen pro stavbu mostů, ale i pro výrobu masivního nábytku, čehož se využívalo zvláště v předdřevotřískové době...


Napište nám
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Vážení zákazníci, připravili jsme pro Vás přehled platebních metod, kterými můžete platit v našem e-shopu...
DobírkaPředem na bankovní účet

Kontakt
AmiNet s.r.o.
Blatnice p. Sv. Antonínkem 119
696 71

IČ: 60708221  |  DIČ: CZ60708221
Tel.: 605 271 393
ICQ: 290-342-068
E-mail: info@PrirodniLeciva.cz
FastCentrik

e-shop, internetový obchod,tvorba e-shopu

Internetový obchod používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
JavaScript musí být povolen